![]() |
What I want to know is...
Use this to ask for any kind of dumb mundane advice that you should be embarassed to ask about on the Internet.
Okay, I'll go first... Two for $34.99 each, or just one for $54? Special break on some jeans I might order. Thing is, 35 a pair is pretty decnt but buying two is way more than 54. Which way do I really save money? Do I really need two pairs of jeans? Am I an idiot for paying 54 for just one, though? Help. |
Do you want a second pair?
|
I have two pair already. I feel like a third is necessary to feel like I can make it through a good week without overburdening the washing machine. Four would be a bit of overkill but it's the price break that's killing me.
They are my absolute favorite jeans, btw. I'll probably wear nothing else for pants for many months. SO I guess what I'm trying to convey is I'd feel a little overindulgent buying two, but then again I'd feel a little penny foolish for spending more than 50 on just one. They've really got me, haven't they. |
Yes, they have you, Neo. FREE YOUR MIND.
Imagine the two were just sitting there, $54 for one and $16 for the other. You're already going to pay $54 regardless but would you spend $16 for the other or not? They are your favorite jeans, so I would say do it. |
If I can lay in a good supply of jeans, then freeing my mind will naturally follow. That's my story and I'm sticking to it.
Thank you for your wise and enabling words. |
Pull a George Costanza and stick strictly to velour. Economical and comfortable, and always a big hit with the ladyfolk.
|
All times are GMT -5. The time now is 09:13 PM. |
Powered by vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
All content ©2006 Sonic Youth